CIEKAWOSTKI

 


photoshop

Wbrew powszechnemu przekonaniu ze zdięć RTG nie można wiele wywnioskować o przyczynach bólu kręgosłupa. Widać na nich bowiem struktury kostne, ale nie można ocenić stanu tkanek miękkich.Widoczne
na RTG zmiany, opisywane jako “dyskopatia” albo “niewielkie zmiany zwyrodnieniowe” często nie mają związku z naszymi doligliwościami.

Nie jest prawdą, że mając chory kręgosłup powinno się spać na twardym podłożu. Leżąc na boku, na twardym materacu nasze ciało oparte jest zaledwie w kilku punktach: na barku miednicy, kolanie i kostce.
Reszta ciała a szczególnie odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest zawieszony
w próżni. Po zaśnięciu mięśnie odprężają się, wiotczeją i kręgosłup wygina się w pająk. Skutek ? Rano budzimy się obolali i zesztywniali. Miękki materac umożliwia oparcie ciała we wszystkich jego punktach.

Kręgosłup stanowi podporę ciała i dlatego musi mieć dużą wytrzymałość mechaniczną a także odporność na obciążenia. Jednocześnie stanowi osłonę delikatnego, wrażliwego na wstrząsy i urazy rdzenia kręgowego oraz nerwów rdzeniowych. Stanowi składową narządu ruchu, dzięki któremu możemy wykonywać wiele codziennych czynności. Utworzony przez kolumnę kręgów tworzy fizjologiczne krzywizny, które warunkują jego dynamiczno – sprężyste właściwości. Między kręgami znajdują się płaskie, bardzo elastyczne struktury wypełnione galaretowatą masą. Są to tzw. tarcze międzykręgowe, które nazywamy dyskami. Pełnią rolę amortyzatorów, ważnych przy obciążeniach i ruchach kręgosłupa. Dużą rolę odgrywają drobne stawy między kręgami oraz zespolone z nimi więzadła i mięśnie grzbietowe. Aby nasz kręgosłup był w dobrym stanie, wszystkie te elementy muszą być sprawne, elastyczne i silne.

Najważniejsza profilaktyka: ogromną rolę spełniają badania profilaktyczne kręgosłupa w wieku przedszkolnym i szkolnym, a także jak najwcześniejsze korygowanie pojawiających się deformacji. Na stan naszych stawów i kości korzystnie wpływa przebywanie na słońcu i świeżym powietrzu, dzięki czemu dostarczamy organizmowi witaminy D , która umożliwia przyswajania wapnia będącego budulcem kości. Ważną rolę pełni dieta zawierająca wapń, fosfor i witaminę D. Nie powinniśmy też nadużywać alkoholu i kawy, palić papierosów, stosować drastycznych diet, oraz unikać nadmiernej nadwagi. Codzienny ruch, spacery, pływanie uprawianie pieszej turystyki, gra w tenisa, regularna gimnastyka oraz wchodzenie i schodzenie po schodach zapewniają kręgosłupowi zachować dobrą kondycję.

kregoslup_kocinski_pl2

Prawidłowa pozycja do siedzenia to taka, która wypycha odcinek lędźwiowy nieco do przodu. Powinno się więc dobierać krzesło, które wymusza taką pozycję albo podkładać pod plecami wałek lub poduszkę . Należy unikać korzystania z siedzisk niskich, gdzie kolana mamy wyżej niż biodra Przyczyną bólu kręgosłupa nie musi być podnoszenie przedmiotów o dużej wadze, czasami nawet noszenie ciężkiego ubrania (np. kożuch) lub założenie butów o twardej podeszwie może wywołać podobne dolegliwości.

Pamiętaj, że jeżeli pracujesz w pozycji siedzącej, wybierz krzesło i biurko o odpowiedniej wysokości, aby zachować kąt prosty między tułowiem a udami. Stopy powinny być oparte o podłogę. Jeśli długo siedzisz przy komputerze, ustaw monitor i klawiaturę na wprost oczu. Nie śpij na zbyt miękkim materacu, ani na zbyt twardym, powinien on dostosować się do kształtu ciała. Gdy coś chcesz podnieść, nie schylaj się, ale najpierw kucnij i ugnij nogi. Unikaj nagłych ruchów, przed wysiłkiem rozruszaj mięśnie, a pracę wykonuj stopniowo. Podczas jazdy samochodem prostuj się i opieraj głowę o zagłówek, rób przerwy i przeciągaj się. Nie pracuj długo w schylonej pozycji.

CO TO JEST CHIROPRAKTYKA

Chiropraktyka jest metodą, oddziaływania na człowieka, której celem jest przywrócenie dobrego zdrowia poprzez delikatne, mobilizacje na kościach czaszki, kręgosłupa, miednicy, oraz kończyn górnych i dolnych a w konsekwencji zapewnienie poprawnego funkcjonowania systemów :nerwowego i wydzielania wewnętrznego, sterujących naturalną zdolnością organizmu ludzkiego do regeneracji (samoleczenia).  Jest ważne, aby sobie, uświadomić, że zabieg chiropraktyczny nie tylko może przynieść ulgę w bólu, ale również, i to często robi, usuwa przyczynę innej choroby jeszcze nie ujawnionej. Chiropraktyka nie tylko jest stosowana do usuwania bieżących problemów, ale również może poprzez okresowe zabiegi, być używana w celach zapobiegawczych.
Chiropraktyka może pomóc w leczeniu często występujących dolegliwości takich jak: bóle krzyża, bóle kręgosłupa, migreny, bóle głowy i szyi, bóle ramion i łokci oraz cały zespół dolegliwości narządowych.